Skip to main content

Program

DAY 1

SEPTEMBER 10, 2022

HANDS-ON PERFORATOR FLAP DISSECTION COURSE

DINNER WITH FACULTY

DAY 2

SEPTEMBER 11, 2022

HANDS-ON PERFORATOR FLAP DISSECTION COURSE

DINNER WITH FACULTY

DAY 3

SEPTEMBER 12, 2022

LECTURES

FREE ABSTRACT SESSION

DINNER WITH FACULTY

DAY 4

SEPTEMBER 13, 2022

WORKSHOP ON PREOPERATIVE DIAGNOSTIC OF PERFORATOR FLAP  

(ANGIO-CT & COLOR DUPLEX SONOGRAPHY) 

 LIVE SURGERIES 

DINNER WITH FACULTY

DAY 3: LECTURES

INVITED LECTURES, FREE ABSTRACTS SESSIONS AND BEST CASE COMPETITION

SEPTEMBER 12, MONDAY


LOCATION: Hotel International Husova 200 / 16, 602 00, Brno

     

 

 

07:00 – 08:15

Registration

08:15 – 08:20

Opening Remarks

Libor STREIT (CZ)

08:20 – 08:30

Welcome Speech

Joon Pio HONG (KOR)

08:30 – 09:40

SESSION I: PERFORATOR FLAPS I

Chairmen: Emanuele CIGNA (ITA), Martin MOLITOR (CZ)

08:30 – 09:00

A History of Perforator Flaps & Anatomical Basis and Classification

Geoffrey G. HALLOCK (USA)

09:00 – 09:20

Preoperative Planning

Jaume MASIA (ES)

09:20 – 09:40

How to Make Perforator Surgery Faster and Saver

Joon Pio HONG (KOR)

09:40 – 10:10         

Coffee Break

10:10 – 10:45       

  SESSION II: PERFORATOR FLAPS II

Chairmen: Joon Pio HONG (KOR), Tomas KUBEK (CZ)

10:10 – 10:30

Chimeric Flaps

 Geoffrey G. HALLOCK (USA)

10:30 – 11:10

Breast: Strategy & Flap Selection

Jaume MASIA (ES)

11:10 – 11:30

Head and Neck: Strategy & Flap Selection

Emanuele CIGNA (ITA)

11:30 – 12:30

SESSION III: HEAD & NECK

 Chairmen: Jaume MASIA (ES), Tomas KEMPNY (CZ)

11:30 – 11:45

Surgical Treatment of Oral Tumors with Primary Free Flap Reconstruction

Inka TRESKOVA (CZ), L. Hauera, P. Andrle, P. Posta, J. Podesvova

11:45 – 12:00

The Use of 3D Facial Scanning in Objectifying the Results of Nasal Reconstruction                     

Zdeněk DVOŘÁK (CZ), M. Kubát, F. Frait, T. Kubek

12:00 – 12:15

Long-term Survival in Patients with Head and Neck Reconstruction after Radical Oncological Resection

Jiří VESELÝ, J. Hložek, J. Krejčí, P. Smilek, I. Stupka, Z. Dvořák

12:15 – 12:30

Double Cross-Face Nerve Grafting with Masseteric-Facial Nerve Coaptation and with Fascia Lata Suspensions: One-Stage Technique for Facial Reanimation

Libor STREIT (CZ), C. Bayezid, N. Dubovska, J. Macek, A. Bajus, A. Berkes

12:30 – 13:30Lunch
13:30 – 14:15

SESSION IV – INVITED LOCAL LECTURES

Chairmen: Geoffrey G. HALLOCK (USA), Zdeněk DVOŘÁK (CZ)

13:30 – 13:45

Multiple Free Flap Reconstructions on Upper and Lower Extremities

Jiri VESELY (CZ), L. Drazan, J. Kucera, I. Stupka, V. Procházka

13:45 – 14:00

Peroneal Artery Perforator Based Septocutaneous Free Flaps for Limb Reconstruction

Martin MOLITOR (CZ), P. Christodoulou, P. Šuk, V. Lovětinská

14:00 – 14:15

Long-term Results of Lower Leg Reconstruction

Tomas KEMPNY (CZ), J. Holoubek, B. Lipový, M. Knoz

14:15 – 14:30

FRAFF - Long Term Results, Donor Site Morbidity, Tips and Tricks

Tomas VOTRUBA (CZ), V. Mařík, P. Kurial

14:30 – 14:45

Thoracodorsal Artery Perforator Flap: Our Experience in Soft Tissue Reconstruction

M. Paciorek (CZ), Wladyslaw GAWEL, M. Špičák, P. Havránek, M. Bortlíček, L. Pliska

14:45 – 15:45

SESSION V: Upper & Lower Extremity Reconstruction                 

Chairmen: Jiri VESELY (CZ), Emanuele CIGNA (ITA)

14:45 – 15:15

Local Perforator Flaps for the Lower Extremity

Geoffrey G. HALLOCK (USA)

15:15 – 15:45

Lower Extremity Reconstruction: Strategy & Flap Selection

Joon Pio HONG (KOR)

15:45 – 16:15Coffee break
16:15 – 18:00

SESSION VI: BEST CASE COMPETITION

Chairmen: Geoffrey G. HALLOCK, Jaume MASIA, Joon Pio HONG,
Emanuele CIGNA

16:15 – 16:30

Ukrainian Experience in the Treatment of Mine and Explosive Injuries

S. Strafun, O. Strafun, Mariia KOTOVA (UA), M. Yarova

16:30 – 16:45

Series of Medial Femoral Condyle Free Flaps for Upper Extremity Reconstructions

Petr VONDRA (CZ)

16:45 – 17:00

4th Contralateral IMAP Breast-Sharing Flap for Immediate Breast Reconstruction

Luca Patanè (ITA),N. Felici

17:00 – 17:15

Double Deep Inferior Epigastric Artery with Inter-Arterial Anastomoses:
A Case Report (On-line)

Jake HINDMARCH (AU), C. Pappas, I. Yeap, P. Karagiannis, H. Jhattu, H. Stern

17:15 – 17:25

Award Ceremony for the Best Case Competition & Lecture Day Closing

Geoffrey G. HALLOCK, Jaume MASIA, Joon Pio HONG, Emanuele CIGNA

19:00 – 23:00

COURSE PARTY - Hotel International (Husova 16, Brno)

*Topics for Free Abstracts and Best Case Competition:

Head and Neck

Breast

Upper Limb & Hand Surgery

Sarcoma

Lymphedema

Supermicrosugery

Nerve Transfers and Research

Uro-genital & Perineal

Research and Evidence-Based Medicine in Microsurgery

**